מהי שיטת אלכסנדר

בקצרה

שיטת אלכסנדר או טכניקת אלכסנדר היא דרך פשוטה אך יעילה ביותר למניעה והפגה של מתחים, כאבים, ולחצים מיותרים בחיינו.

אנחנו לומדים לנוע בחיים (לא רק במובן הגופני) ביעילות ובמינימום מאמץ, ועל ידי כך נמנעים מפציעות, כאבים ובעיות שונות, ועל הדרך גם חווים את חיינו בעוצמה גבוהה יותר, בנוכחות מלאה יותר, בעניין רב יותר.

אזהרה: זו לא תרופת קסמים וגם אין כאן מיסטיקה.

השיטה מעניקה כלים להתפתחות אישית וגופנית, לשיפור הקשר שלנו עם הגוף שלנו, עם עצמנו.

אנו לומדים לפתח יכולת לשמור על איזון ולהפחית מתח ולחץ בכל רגע ובכל פעולה שלנו במהלך היום, גם בזמן אירועים פחות רגועים.

היכולת שלנו לשמור על הגוף מאוזן משפיעה באפן חיובי גם על המצב הנפשי שלנו.

כבונוס, חווים כל רגע במהלך היום באופן מלא ועשיר יותר, בעוצמה רבה יותר.

כן, כל רגע.

אפילו כשמחכים בתור, כשנוהגים, בקניות בסופר.

כל רגע מעניין, רק עם עצמנו. לא צריך מסך.

כדאי לכם לנסות..

טיפול בשיטת אלכסנדר

בארוכה

מה בדיוק קורה עם הצוואר, הראש, הגב, הכתפיים, או כל חלק אחר אצלנו, בזמן שאנחנו מבצעים כל פעולה, או אפילו כשאנחנו לא זזים?

האם אנחנו משתמשים בגוף שלנו בדרך יעילה, מאוזנת? כמה מתח ולחץ עודף אנו מוסיפים לכל פעולה שלנו?

אנחנו נמצאים עם הגוף שלנו כל הזמן, הולכים, קמים, מתיישבים, מתכופפים, ישנים, מצחצחים שיניים, שורכים שרוכים, הכול באותה הדרך.

הדרך הזו נקבעת ונשלטת לחלוטין על ידי הרגלים שהתפתחו אצלנו לאורך השנים.

ההרגלים הללו הם הגורם העיקרי לכך שמרבית האוכלוסייה סובלת מבעיות הקשורות ליציבה בשלב זה או אחר בחייהם. כאבי גב, צוואר, ברכיים, רגליים, פריצות דיסק, בעיות נשימה, ועוד הרבה.

אכן כן, רוב הבעיות הללו, בניגוד לתפיסה הרווחת, נגרמות כתוצאה מהדרך בה אנו חיים, ולא סתם כי “הזדקנו”, או כי יש לנו “גב חלש” או “ברכיים בעייתיות”. עובדה, גם צעירים סובלים מכאבים ובעיות הקשורים ליציבה.

החיים בעולם מודרני שמשתנה במהירות עם כמות הולכת וגוברת של גירויים חיצוניים, לא מותאמים ליכולת ההסתגלות של הגוף שלנו. הגוף שלנו משתנה לאט מאוד ביחס לסביבה. כתוצאה מכך, כל הגירויים הללו (ישיבה ממושכת, בהייה אינסופית במסכים הולכים וקטנים, נהיגה ועוד) מנתקים אותנו מהיכולת להיות בקשר עם הגוף שלנו, מהיכולת להשתמש בו בדרך נכונה.

למרות זאת, יש לנו את היכולת להחזיר לעצמנו את השליטה.

במקום לבחור בכל רגע לתת להרגלים שלנו לשלוט בהתנהלות שלנו, אנו יכולים לבחור לקחת את השליטה בחזרה אלינו.

זה באמת רק עניין של בחירה.

ההרגלים שפיתחנו (וממשיכים לפתח..) במשך השנים גורמים לכך שלא נהיה מודעים. זה טיבם של הרגלים.

הם אלה שדואגים להפעיל אותנו. אין צורך שנדע מה בדיוק קורה..

אז מדוע כן יש צורך שנתחיל לפתח יכולת להיות מודעים למה שקורה?

משום שאצל רובנו, ההרגלים האלה, שבאים לידי ביטוי במתח שרירי, סוחבים איתם את השנים, החוויות, הפחדים, את כל מה שעברנו כל החיים. כל ההיסטוריה שלנו.

אלו לא חייבות להיות טראומות הרות גורל. מספיק לכולנו לשבת 12 שנה בבית הספר באופן פסיבי מול המורה בשביל לפתח הרגלי יציבה לא מאוזנים.

חשוב מאוד להבין, כשמדברים על הרגלי יציבה או שימוש בגוף, אין אלו הרגלים של פעולות ספציפיות, אלא תמיד של מכלול הדרך שלנו להתנהל. לדוגמא, אם אני יושב “עקום”, או הולך שפוף, את כל הפעולות האחרות שלי אני גם אבצע בצורה לא נכונה.

תחשבו על הרגלי חשיבה, או התנהגות. האם ניתן לומר על מישהו שיש לו הרגל להיות עצבני במיוחד בנהיגה, או נכון יותר לומר שיש לו בעיה כללית של עצבנות יתר?

מה שעוד קריטי לגבי ההרגלים האלה, הוא שכל עוד אנחנו לא מודעים אליהם, אין לנו יכולת לבדוק אם הם טובים לנו ולהחליט לשנות אותם.

מה שאנחנו לא יודעים, אין לנו שליטה עליו.

כך יוצא שאנחנו מתנהלים ביומיום עם מתח שרירי לא מאוזן, שימוש לקוי בעצמנו בכל פעולה שאנחנו עושים, לאורך כל היום, ולכן רובנו בשלב די מוקדם בחיים, נסבול מכאבים כרוניים של גב, ראש, צוואר, ברכיים.

בעזרת השיטה, נפתח מודעות להרגלים המזיקים הללו, ונלמד איך לשחרר מתח ולחץ שרירי עודף, על מנת להגיע למתח שרירי אופטימלי בכל הגוף.

שיטת אלכסנדר היא בבסיסה גישה הוליסטית. רואה את האדם כשלם, לא ניתן להפרדה.

לכן ההנחה היא שלא ניתן לקבוע שיש הרגלים פיזיים והרגליים נפשיים, כמו שלא ניתן להפריד בין גוף לנפש בכל תחום אחר.

כשמדברים על הרגלים, מדובר גם על אלה שאינם רק של הגוף, ולא ניתן באמת להפריד בין הרגלי השימוש בגוף, להרגלי השימוש שלנו שאינם “גופניים”, כלומר, המחשבות, הדיבור, ההתנהגות וכדומה.

ההתייחסות הישירה במהלך טיפול מתעסק בשימוש בגוף בלבד. זה אינו טיפול פסיכולוגי. אך נחשו מה השליט הבלעדי על הגוף? נכון, החשיבה שלנו. ההתעסקות בגוף היא הרבה יותר מנטלית מאשר גופנית (אם נסכים לרגע בכלל להפריד בין השניים). מה שאנחנו בעצם לומדים לשנות אלו הרגלי חשיבה שמשפיעים על הגוף, ולא תנועות או תנוחות גופניות נכונות יותר.

לכן, נבחין די מהר ששינוי לטובה במישור הגופני, יבוא לידי ביטוי בהכרח גם במישורים הנפשיים.

במהלך טיפול נלמד איך לכוון את הגוף שלנו למתח השרירי הרצוי בכל מקום בו, איך להיות מודעים למתח המיותר שאנחנו יוצרים לעצמנו בכל פעולה ואיך להימנע מכך.

נקבל כלים שנוכל להשתמש בהם על מנת לתחזק את המודעות שלנו ולתחזק את עצמנו כראוי, גם בזמנים של מתח ולחץ.