בחלק הזה נעשה עוד כמה צעדים לפיתוח היכולת שלנו לשבת ללא מאמץ מיותר.

נתמקד בראש ובצוואר, חלקים מאוד קריטיים במכלול היציבה שלנו.

בואו נתחיל בהבהרה חשובה לגבי מיקום הראש שלנו, ומה הכיוון שהוא אמור להיות מכוון אליו.

מיקום הראש

בשביל להחזיר לעצמנו שליטה בגוף אנחנו חייבים להכיר בתפיסות שגויות שיש לנו לגבי הגוף שלנו, ולשפר אותן, שיהיו כמה שיותר קרובות למציאות כפי שהיא.

אני מדבר על תפיסות שכליות, אך כמובן גם פיזיות.

אל דאגה, הנה אני מסביר.

נתחיל בחידה: מהי נקודת המפגש בין עמוד השדרה לראש? במלים אחרות, היכן הראש יושב על הצוואר?  הצביעו על המקום אצלכם בגוף.

סביר להניח שהצבעתם על החלק האחורי התחתון של הגולגולת, פחות או יותר בציר של הלסת. כמו פה 👈

מיקום לא נכון

אז לא. הראש יושב על החוליה העליונה ביותר של עמוד השדרה (חוליית האטלס), שנמצאת בקו האוזניים. הרבה יותר גבוה ממה שאנו תופסים. כמו פה 👈

התפיסה השגויה שלנו היא לא רק ברמת הידע וההבנה, אלא ממש ברמה הפיזית.

פיזית אנחנו תופסים את החלק העליון של עמוד השדרה כחלק אחד עם הראש.

זה משפיע על כל התנהלות שלנו עם הצוואר והראש.

בעיקר זה גורם לנו לא להיות מודעים לכך שאנחנו מאמצים שלא לצורך את הצוואר כשאנו מזיזים את הראש, לכל כיוון שהוא.

BodyParts3D © ライフサイエンス統合データベースセンター licensed under CC表示 継承2.1 日本

זה המקום בו הראש יושב על קצה עמוד השדרה 👈
שימו לב שמשקל הראש לא מתפרש באופן שווה בין הצד הקדמי והאחורי של עמוד השדרה. רוב המשקל של הראש נמצא בחלק הקדמי של נקודת המפגש.

תפקיד השרירים הפנימיים של הצוואר הוא לשמור על האיזון העדין הזה של הראש על עמוד השדרה. בזמן שינה המנגנון הזה לא עובד, ולכן כשאנחנו “מנקרים” בישיבה מול הטלוויזיה או באוטובוס, הראש שלנו נופל.

מיקום נכון

כלומר הראש והצוואר נמצאים תמיד הרבה יותר אחורה ולמעלה ממה שאנחנו תופסים, ואתם זוכרים שהדרך בה אנו תופסים משפיעה על הדרך בה אנו משתמשים. הדרך בה אנו משתמשים הופכת להרגל שמרגיש נוח, כמו בתמונה פה 👈

אנחנו תופסים את הצוואר כחלק מהראש ולכן תנועה של הראש יחד עם הצוואר נתפסץ על ידינו כתנועה לגיטימית של הראש. אם מישהו יבקש מאיתנו להזיז רק את הראש, נזיז גם את הצוואר וזה לא ירגיש לנו לא נכון.

תנועה לא נכונה

בישיבה, ובכל מצב בעצם, אנחנו רוצים לשמור שעמוד השדרה לא יתקצר. זו השאיפה הטבעית של מנגנון היציבה ושיווי המשקל שלנו, שעמוד השדרה יהיה תמיד במגמת התארכות.

על מנת לא להפריע להתארכות הזו, הראש צריך להיות חופשי מעל החוליה הראשונה ולא לעצור את ההתארכות או ממש לדכא אותה עם המשקל שלו.

העניין הוא שאם אנחנו תופסים את עמוד השדרה, הראש והצוואר שלנו בצורה לא נכונה, לא נוכל לדאוג שההתארכות הזו אכן תתרחש. ברגע שננסה לעשות זאת בדרך שאנו מכירים, נגרום לתוצאה הפוכה. כמו פה 👈

שוב הניחו את הידיים מאחורי האזנים. שימו לב שהראש צריך לשאוף למעלה במלואו, ולא רק החלק הקדמי שלו, כמו שאנחנו טועים לתפוס. למעשה, כשהחלק הקדמי שלו בלבד מתרומם, החלק האחורי יורד למטה. הרימו את החלק הקדמי של הראש והרגישו בכך.

בזמן שהידיים שלכם מאחורי האזנים, חושו בהבדל בין ההתארכות הנכונה של כל הראש (בעיקר החלק האחורי שלו) כהמשך של התארכות עמוד השדרה, לבין מה שאתם רגילים.

תנועה נכונה

עכשיו כשאתם יודעים מהי התארכות נכונה, נשאר לכם רק לאפשר לה להתרחש. יש אינסוף דרכים. הנה שתיים שעובדות לי:

  • חישבו על קרן אור או לייזר (או כל דימוי דומה אחר שמתאים לכם) הממשיכה את עמוד השדרה שלכם, יוצאת מהקדקוד ומגיעה עד התקרה. קרן הלייזר הזאת לא מושכת או מרימה את הראש או את עמוד השדרה שלכם. היא פשוט נמצאת שם. כמו כובע מאוד גבוה למשל. עכשיו המשיכו בעבודתכם כרגיל. השאירו את קרן הלייזר הזאת בתודעה שלכם, אבל רק ברקע. אחרי שהצלחתם בכך למשך מספר דקות, האריכו אותה שתגיע עד לגג הבניין. אחר כך עד לשמיים, לחלל. כמה שיותר גבוה. השאירו אותה ברקע, ושימו לב איך זה משפיע על התפיסה שלכם את הגב והראש שלכם. האם זה משפיע גם על היציבה שלכם?
  • הורידו עוד קרן כזו מהסנטר למטה. הדימוי הזה יעזור לכם לשחרר את מפרק הלסת. אנחנו בדרך כלל “נועלים” אותו, כלומר מחזיקים אותו סגור בכוח, וזו עוד סיבה למשיכת הראש למטה. אנחנו רוצים לאפשר חופש ותנועה במפרק הלסת. מהקצה שלו מתחת לאזנים ועד לסנטר. כמו בראש, הנמיכו את קרן הלייזר עוד ועוד עד שתגיע לקצה השני של כדור הארץ.

הדימויים האלה נועדו לאפשר ולעודד את מנגנון היציבה הטבעי שלנו שיעבוד לבד, עצמאית. תזכרו שאתם רק מפעילים מתג, ולא מפעילים בעצמכם את הנורה.

במילים פשוטות, אל תמשכו את עצמכם למעלה, אלא עודדו התארכות טבעית ואפשרו לה להתרחש.

בשיעורים בשיטת אלכסנדר תלמדו לפתח, לחדד, להעשיר ולדייק את המודעות שלכם, והיכולת הזו, הידע הזה יהיה אתכם ויאפשר לכם לבצע כל פעולה במהלך היום בדרך יותר נינוחה, יעילה ועם הרבה פחות מתח ולחץ מיותרים.

חשוב: אל תחפשו תנוחה נכונה, חפשו כיוון נכון. אנחנו יצור חי וכל חלק בנו, מהקטן עד הגדול ביותר, תמיד שואף לתנועה. חלק שלא נמצא בתנועה הוא חלק שאנחנו מחזיקים מקובע.

לכן “לשמור” על הגב זקוף לא יביא לתוצאות שאתם מחפשים. לשמור שהגב תמיד יהיה בכיוון הנכון (של התארכות) דווקא כן.

זה נכון כמובן גם באופן כללי בחיים: יותר חשוב להיות בכיוון הנכון ולשמור על תנועה ודינמיות, מאשר להיות במקום “טוב”, ולהתקבע.

אלך יותר רחוק ואומר שהמטרה היא שהגוף יישאר בתנועה, ולא שהגוף יהיה בתנוחה “נכונה” כלשהי. להיות מקובע בתנוחה “נכונה” או להיות מקובע בתנוחה “לא נכונה” זה בדיוק אותו דבר.

הנה עוד 2 רעיונות שיכולים לעזור לכם.

  • כל פעם שאתם מרגישים שאתם “קורסים” או “כפופים”, הניחו ידיים מאחורי האזנים ורק הזכירו לגוף שלכם, לתפיסה שלכם, התארכות מהי, וכמובן מה היא לא.
  • כל פעם שאתם תופסים את עצמכם “מחזיקים” איזו תנוחה, גם אם היא מרגישה לכם נכונה, הזכירו לעצמכם שהמטרה היא לאפשר לגוף להיות בתנועה, ולא להחזיק אותו בתנוחה מסוימת. שחררו את התנוחה הזו ואת ההרגשה שהיא נותנת לכם. אפשרו לאחת אחרת, חדשה, להגיע.

בחלק הבא נתמקד בחלק התחתון של עמוד השדרה, וברגליים.

נתראה…