פריצת דיסק מתרחשת כאשר לחץ שמופעל על עמוד השדרה גורם לתזוזה או נזק של ממש לדיסק הסחוסי שנמצא בין החוליות. מתח שרירי לא מאוזן הנגרם מיציבה לקויה מהווה גורם שמגביר את הלחץ הזה. שיטת אלכסנדר עוזרת לנו לזהות מתי אנחנו מפעילים את הגוף בדרך לא מאוזנת, עם מתח שרירי והרגלי יציבה לא נכונים, למנוע זאת ולפתח הרגלים מאוזנים יותר, שישפרו את התפקוד שלנו וימנעו פציעות, נזקים וכאבים בעתיד. אבל איך שיטת אלכסנדר יכולה להועיל לנו עכשיו, כשאנחנו סובלים וכואבים מתופעות הלוואי של פריצת דיסק?

הדרך משפיעה על התפקוד

כמו כל מכונה, גם התפקוד והמצב של הגוף שלנו מושפע מהדרך בה אנחנו משתמשים בו. הדרך הזאת כוללת גם את המתח השרירי שקיים אצלנו, וגם את התנוחה בה אנחנו בוחרים להיות באותו הרגע. למעשה, הדרך הזו מושפעת מהמצב הנוכחי של כל מערכת בגופנו: המתח בשרירי הגב התחתון, הכתפיים, הצוואר. חופש התנועה של המפרקים השונים שישמשו אתכם בפעולה זו: מפרקי הירך, מרפקים, כתפיים. מצב מערכת העיכול שלכם, מצב הרוח שלכם. הכול משפיע וקובע מה תהיה איכות הפעולה שתבוצע, מה יהיה המתח השרירי בכל קבוצת שרירים.

בכל פעולה שנבצע או תנוחה בה נימצא, יש דרך יעילה ואופטימלית, שאם יעשה בה שימוש, התפקוד יהיה ברמה הטובה ביותר והנזק יהיה מינימלי. לדוגמא, אם הפעולה היא הרמת משקל, תוכלו להרים משקל כבד יותר, והלחץ על עמוד השדרה יהיה נמוך יותר. העקרונות הם תמיד אותם עקרונות לכל תנוחה ולכל פעולה: המתח השרירי צריך להיות כזה, שלא נגרם לחץ לחוליות עמוד השדרה או למפרקים משום כיוון ובשום מקום לאורך כל הגוף. המשקל מתחלק באופן שווה לאורך עמוד השדרה, יש שימוש נרחב יותר בשרירים חזקים, כגון שרירי הירך, ונשמר חופש לאורך כל מפרקי הגוף.

פריצת בגב התחתון

הדרך בה אנחנו פועלים היא כללית

הדרך בה אנו חיים ומפעילים את גופנו היא דרך כללית. לכן, ניתן לדעת כבר מהדרך בה אדם הולך או יושב, איך הוא יעשה כל דבר. לדוגמא, אם יש לי הרגל להפעיל מתח מיותר בשרירי הצוואר או הכתפיים, אפעל עם חוסר האיזון הזה בכל רגע ביום. הנטייה הזו מלווה אותי כל היום (וגם בלילה), גם אם אני לא חש בכך. אז גם את המשקל שארים, ארים עם מתח מיותר בשרירי הצוואר, ואם המשקל כבד, זה עלול להוות לחץ חזק על עמוד השדרה וליצור בסופו של דבר נזק כדוגמת פריצת דיסק. באותה המידה, אני ממשיך להשתמש בדרך כלשהי בגוף שלי, להפעיל אותו, להגיב לתחושות כמו כאב, גם כשאני כבר סובל מפריצת הדיסק. כל רגע בו אני מפעיל אותו בדרך מאוזנת משפיעה על החמרה, הפחתה של הנזק, וכמובן על רמת הכאב. האם שיטת אלכסנדר תעזור לנו בשלב של שיקום מניתוח?

שיפור המודעות להרגלים על פיהם אנו פועלים

שיעורים בשיטת אלכסנדר יגבירו את המודעות שלנו ויגדילו את היכולת שלנו לזהות בזמן אמת את המתח העודף בצוואר, את הלחץ על הגב התחתון, ואפילו את הלחץ הנפשי (פרמטר חשוב מאוד בתהליך השיקום), שגם הוא משפיע על המתח השרירי שלנו ועל התגובות שלנו. הרגלים שולטים על הדרך בה אנו פועלים, אבל אם אנחנו לא מודעים להם, אין לנו את היכולת לזהות אם הם הרגלים שמיטיבים עמנו, או מזיקים לנו. הגברת המודעות מובילה לחופש בחירה רחב יותר. כמו שראינו, יש לנו דרך אחת כללית לפעול, והדרך הזו קובעת גם את ההתמודדות שלנו עם תופעות הלוואי של פריצת הדיסק, אך גם את האיכות והמהירות בה נשתקם מניתוח. בשיעורים בשיטת אלכסנדר נשפר את היכולת שלנו לשלוט בטיב הדרך הזו, על ידי הגברת המודעות לכל ההרגלים שמשפיעים עליה, וכך נשפר את הדרך בה אנו מתמודדים עם כל מצב וכל אתגר בו ניתקל. כאב, לחץ נפשי, פעולות פיזיות או שיקום מניתוח.