התפיסה התחושתית שלנו לקויה

“תפיסה תחושתית לקויה” הוא בעצם המצב בו אנו נמצאים שמשבש לנו את היכולת להרגיש או לזהות הרגלים. זו הדרך בה הרגלים מצליחים להיות כה חמקמקים.

העיקרון הזה קל מאוד להסבר. נניח שביקשתי ממכם ללכת מספר דקות עם הטיית 20 מעלות של ראשכם ימינה. איך הראש ירגיש לכם כשאבקש ממכם להחזיר אותו למקומו הטבעי? קצת נוטה שמאלה כמובן. ההטיה ימינה, מבחינת ההרגשה שלכם, הפכה להיות הישר. עכשיו דמיינו שאני מטה את ראשכם ללא ידיעתכם 20 מעלות ימינה, ואתם ממשיכים ללכת ככה יום, חודש, 10 שנים! במקרה הזה בכלל לא תדעו שהראש שלכם נוטה ימינה, וגם אם מישהו יעיר לכם על כך, לא תביאו את עצמכם למצב בו הראש אובייקטיבית ישר, משום שהישר הזה מבחינתכם מרגיש הטיה שמאלה, וראש שמוטה שמאלה מרגיש מוזר ולא נוח. ככה הם הרגלי היציבה שלנו. למרות שלכל אחד מאתנו הרגלי יציבה שונים לחלוטין, לכולנו הם מרגישים נוח ונכון באותה המידה. ההרגל תמיד ירגיש נוח, לא משנה אם הוא הרגל בריא או לא. הנוחות הזו היא הכוח של ההרגל, והיא מתאפשרת בגלל שינוי התפיסה הזה.

אז תפיסה תחושתית לקויה משאירה אותנו באזור הנוחות, ולפחות בתחילת התהליך כדאי להיעזר במישהו חיצוני שיעזור לנו לתפוס, להבין ולזהות את ההרגלים השגויים האלה, למרות שלתפיסתנו הם בסדר גמור.  מטפלים נפשיים למיניהם כגון פסיכולוגים עושים בעצם בדיוק את אותה העבודה, כלומר משמשים עזר אובייקטיבי שישקף לנו מה שאיננו יכולים לראות מבעד לתפיסה הלקויה שלנו. הרי העיקרון הזה מתרחש בכל אספקט בחיינו, לא רק בקשר ליציבה. אנשים חשים שהם שמנים יותר ממה שהם, חכמים פחות ממה שהם, וכדומה. מורים לשיטת אלכסנדר עושים את זה ישירות ברמה המחשבתית והפיזית. ההשפעה העקיפה אחר כך היא גם בכל הרמות האחרות. הנפשית, הרגשית והרוחנית.