ההרגל מלווה אותנו בכל פעולה

הרגלים הם תופעה חמקמקה. הם שולטים לנו וקובעים לנו את החיים הרבה יותר ממה שנדמה לנו. המאפיין החשוב ביותר שלהם הוא העובדה שאנחנו לא מודעים להם, וחושבים שאנחנו פועלים מתוך בחירה חופשית ולא מתוך הרגל. זה בסדר גמור, כי זה בדיוק התפקיד שלהם, שנוכל לתת תשומת לב למשהו אחר ולא להרגל. הבעיה מתחילה כשההרגלים לא כל כך יעילים או מיטיבים לנו.

קודם כל חשוב שנבין על אילו הרגלים אני מדבר. אני לא מדבר על הרגלים בריאים כמו לקום בבוקר ולצחצח שיניים. אני מדבר על ההרגל לצחצח שיניים בדרך מסוימת. איך אנחנו עומדים? איך אנחנו רוכנים לכיור? האם שרירי הצוואר שלנו מתאמצים ללא צורך? האם אנחנו חסרי סבלנות ועצבניים בזמן הצחצוח?

כמובן שברוב המקרים לא פיתחנו הרגלים ספציפיים לצחצוח שיניים. הדרך בה אנחנו מצחצחים שיניים היא רק דוגמא אחת לדרך שלנו לחיות, לפעול, לנוע. אם ההרגל הזה בעיקרו חיובי, מה טוב. אם לא, הוא גם משפיע על איכות החיים שלנו וההנאה שלנו בהווה, וגם עלול להוביל לתוצאות שליליות בעתיד, כגון כאבים, פציעות וכדומה. לדוגמא, אם יש לנו הרגל לאמץ מאוד את שרירי הצוואר בכל פעולה, ככה נפעל בכל פעולה במהלך היום: נהיגה, הליכה או צחצוח שיניים.

כוחו של הרגל

התבוננו באנשים הולכים ברחוב ותוכלו לזהות בקלות מספר הרגלים אצל כל אחד. אחד הולך כפוף, מבט תמיד מוטרד, כתפיים מלאות מתח. השנייה הולכת לאט, מבט לרצפה, לא מחייכת אף פעם. וכן הלאה.

כוחו של ההרגל הוא העובדה שאת כל ההרגלים האלה ניתן בקלות לראות מבחוץ, אך האדם עצמו לא חש בהם, משום שהם כבר המציאות בשבילו, ברירת המחדל שלו. ההרגל ללכת עם פנים זעופות, או עם גב כפוף הוא פעולה לכל דבר, מעייפת ומתישה, אך בגלל שהיא פעולה הרגלית, אנחנו לא מרגישים אותה. בגלל שאנחנו לא מרגישים אותה, אין ביכולתנו למנוע אותה. יותר מכך, אנחנו אפילו לא מודעים לכך שכדאי לנו למנוע אותה. מה שאנחנו כן מרגישים זה את התוצאה שלה. במקרה של פנים זעופות התוצאה תהיה פנים זעופות שנקבל בחזרה מאנשים אחרים. במקרה של גב כפוף זה יהיה כאב גב, או פריצת דיסק.

שיטת אלכסנדר עוזרת לנו לזהות את ההרגלים החמקמקים האלה, פיזיים או נפשיים, וכך בעצם לשפר את החופש ויכולת הבחירה שלנו בכל רגע ורגע במהלך היום.

הדרך של ההרגלים להיות בעצם “בלתי נראים”, או בלתי מורגשים מתוארת בעיקרון חשוב אחר שנקרא: תפיסה תחושתית לקויה.