לענפים יש חופש לנוע אך עדיין שייכים לעץ

ניתאי (8) עבר השבוע “טקס מעבר” לחופש ולעצמאות. הוא הלך פעם ראשונה לבד לספרייה, החליף ספרים וחזר הביתה עם מפתח בכיס. ילד גדול.

הוא יצא לעצמאות מלהיות ילד המוגבל בחופש שלו, ובאותו רגע התחיל להיות חלק ממשהו יותר גדול: המרחב העירוני, מרחב המבוגרים. עכשיו יש לו יותר מקום לנוע לבד, אך הוא עדיין חלק ממשהו גדול ממנו. כשיסיים את התיכון, יצא לעצמאות מלהיות “קטין”, אך יתחיל להיות חלק מהמרחב הלאומי, הבינלאומי.

עצמאות זה תמיד רק חלק מהשלם. בשביל להיות חלק עצמאי מתפקד אתה חייב להיות שייך לשלם. חלקי השלם יכולים לתפקד יחדיו בהרמוניה רק אם כל חלק עצמאי, חופשי.

(מי שעושה בראש כבר את ההקשר לעצמנו, לגוף שלנו, זה הזמן לטפוח לעצמכם על השכם.)

שרירים, עצמות ומפרקים

הגוף שלנו מחולק לעצמות המחוברות על ידי מפרקים. כל עצם היא חלק שאמור לתפקד באופן עצמאי, בלי שחלק אחר ילחץ עליה ובלי שהיא תפריע לחלק אחר. הדוגמא הכי בולטת היא הנטייה שלנו לכווץ את שרירי הצוואר ולמשוך את הראש לכיוון הצוואר. התוצאה היא שהראש פחות עצמאי כי מרחב התנועה שלו קטן, והוא גם מפריע לתפקוד תקין של עמוד השדרה.

מצד שני, המערכת השרירית שלנו מתפרשת על פני חלקים שונים של הגוף. אין לכל עצם את השריר שלה. לדוגמא, יש שרירים שמתחילים במרכז הגב ומגיעים עד לידיים. בשביל שהשרירים האלה יעבדו טוב ויפעילו בצורה בריאה את כל האזורים עליהם הם מופקדים, האיברים השונים צריכים חופש להיות עצמאיים, חופש לנוע כחלק מהשלם. רק כך הם יכולים לתפקד יחד ביעילות.

ההבנה הזו מאוד חשובה, כי היא משפיעה על הדרך בה אנחנו מתנהלים ועל כל פעולה שאנו עושים במהלך היום.

למשל, אם אני לא מבין שכשאני מבצע פעולה עם הידיים, כל השרירים שלי בגוף צריכים לעבוד בהרמוניה, ולא מדובר רק על מאמץ של שרירי היד, אבצע את הפעולה בדרך פחות יעילה.

 הגב גזע, הרגליים שורשים

הגב צריך לשמש לנו כגזע עץ יציב. הרגליים המחוברות לקרקע כשורשים שמאפשרים לעמוד השדרה לצמוח מעלה. מתוך גזע העץ יוצאים ענפים, הידיים. מצד אחד חופשיות, מצד שני, מקבלות תמיכה ליציבות ולכוח שלהן מכל הגוף, גם משרירי הגב.

יציאה לחופש ולעצמאות היא סימן לכיוון חיובי וחלק בלתי נפרד מגדילה והתפתחות. ההבנה שעצמאות תמיד אומרת להיות חלק שמתפקד טוב יותר בתוך שלם כלשהו, ותורמת לתפקוד השלם בעצמו, היא קריטית.

ככל שנמשיך לכוון ולשאוף לחופש במפרקי הגוף ועצמאות של האיברים השונים אותם הם מחברים, התפקוד של כל מערכות הגוף, שיווי משקל, תנועה, שרירים, מערכת העצבים תשתפר לאין ערוך.