מיכל, בת 40, הגיעה אלי לפני כמה חודשים עם תלונות על כאבי גב ומתח בלתי פוסק בכתפיים. היא שוחה באופן קבוע. עובדת בעבודה משרדית, עם הרבה נסיעות. היא החליטה לנסות שיעורים בשיטת אלכסנדר.

תחושת תסכול

“אני גם מרגישה שאני הולך כפוף, אבל לא מצליח להפסיק את זה. מדי פעם אני מזדקף, אבל מהר מאוד מתעייפת מזה. כל פעם שאני רואה את עצמי בצילומים או במראה אני מתבאסת”.

“מדוע את חושבת שיש לך כאב גב ומתח בכתפיים?” שאלתי אותה.

“אין לי מושג. אני יודעת שיש עלי הרבה עומס בעבודה, זה בטח משפיע. מצד שני, אני שומרת על עצמי, אני מקפידה לשחות.”

“הסיבה שיש לך כאב גב בערב היא כי במהלך היום את פועלת עם מתח מיותר בשרירי הגב ושרירי הצוואר, הכתפיים. יש לך הרגל מסוים לפעול, ללכת, לקום, לשחות. בכל הפעולות האלה את משתמשת בגוף שלך באותה הדרך. הדרך אליה התרגלת. אם הדרך מלאת מתח, בסוף היום תרגישי מתח. אם מדובר בפעילות ספורטיבית, המתח יהיה אף יותר גבוה, כי הפעילות יותר מאומצת.”

אבל ספורט זה בריא

“אבל שחייה זה דבר בריא. ספורט זה בריא.”

“נכון, אבל יש חשיבות לדרך שאת מבצעת אותו. הדרך הזו היא כללית, לכן כדאי שתתחילי לשים לב לדרך בה את עושה כל דבר, אפילו פעולות שנראות לך חסרות חשיבות: עלייה במדרגות, צחצוח שיניים. רק כך תפתחי מודעות ותוכלי למנוע את ההרגלים הלא נכונים ולבחור במקומם הרגלים אחרים. אני יכול לעזור לך לפתח את המודעות ואת היכולת לשלוט בדרך בה את פועלת. אתן לך כלים להמשיך ולתחזק את זה בעצמך.”

כאבי גב

עוד משהו לחשוב עליו?

“אז לא מספיק שהראש שלי מלא כבר עכשיו עם ענייני עבודה ומשפחה, אתה מוסיף לי עוד משהו לחשוב עליו??”

“תחשבי על מישהו שעובר טראומה נפשית כלשהי בגלל אירוע שעבר, ואז מדחיק את האירוע למשך זמן מה, עד שהוא הולך לטיפול ומתחיל להיות מודע למצבו ולהתמודד אתו. האם לדעתך בזמן שהדחיק את האירוע הוא לא חשב עליו? אולי באופן מודע הוא לא חשב עליו, אבל זו בדיוק הסיבה שהעניין הציק לו ויצר אצלו מתח פיזי ונפשי. ההשפעה של האירוע אותו עבר המשיכה כל הזמן להטריד את מנוחתו, הוא רק היה מודע לתוצאה של זה: תחושה לא טובה. אותו הדבר בדיוק קורה עם הרגלים אחרים. כל עוד את לא מודעת להרגלים שלך, אין לך יכולת לשלוט בהם, למנוע אותם, לשנות אותם, אבל הם קיימים ומשפיעים כל הזמן, גם אם את לא מודעת לכך.”

על אף התסכול, יש דרך אחרת

התסכול של מיכל ברור ומובן, אך עכשיו היא הבינה שיש לה בחירה: או להמשיך לא לדעת על ההרגלים שלה ולסבול מהתוצאות (כאבי גב, מתח), או להתחיל לפתח מודעות להרגלים שלה, למנוע אותם, וכך לטפל בבעיה מהשורש, ולמנוע לטווח ארוך את הכאבים והמתח.

גם כשמדובר בכאבי גב, שנדמים לנו לעתים כגזרת גורל, הבחירה בידנו. לטפל בבעיה מהיסוד ע”י שינוי ההרגלים שהביאו אותנו למצב הזה, או רק ללכת לטיפולים שישככו את הכאבים, אך לא ימנעו מאתנו להמשיך ולהביא עצמנו שוב לאותו המצב. בטווח הארוך זה לא יפתור את הבעיה, והמתח והתסכול רק יתגברו.